(Olimp 51/2014)
Igra lopticom s perima vrlo je stara, a u različitim oblicima poznavali su je narodi na različitim stranama svijeta. Postojala je još u antičkoj Grčkoj, a u Indiji je ovjekovječena pećinskim crtežima starim oko dvije tisuće godina. Varijantu igre poznavali su i Inke i Azteci u Americi. U Kini se već od dinastije Han (206. g. pr. Kr. – 220. g.) igra di-džian-ci, popularna narodna dječja igra pernatom lopticom u kojoj igrač stoji na jednoj nozi, a unutarnjim člankom druge noge šutira lopticu.
Di-džian-ci je doživjela najveću popularnost za vrijeme dinastije Qing (1644. – 1911.), a tijekom vremena proširila se cijelom Azijom pod različitim imenima. Inače, di-džian-ci, u prijevodu sa kineskog znači doslovno „šutiranje pernate loptice“ (di – šutiranje, džian ci – mala pernata loptica).
U Japanu se pak igra tradicionalna igra, sličnija badmintonu – hanetsuki, koja je u prošlosti bila dio rituala kojim se istjeruju zli duhovi, no u razdoblju Muromachija (1333. – 1568.) definira se kao igra za djevojke. Igra se pernatom lopticom i palicom koja sliči skraćenom veslu, a često ju igraju djevojke na Novu Godinu, za sreću.
U razdoblju feudalizma, u Europi se također igrala igra lopticom s perima, ali i reketom, a nazvana je jeu de volant, što bi na francuskom značilo - igra letećom lopticom s perima (otprilike u istom razdoblju igrala se i jeu de paume, igra dlanom, koja se uzima kao preteča tenisa).
Britanci su igru jeu de volant nazivali battledore and shuttlecock, što opet u prijevodu znači battledore – plosnata palica, i shuttlecock – pernata loptica. Jeu de volant, odnosno battledore and shuttlecock, bila je igra rezervirana ponajprije za djecu iz viših slojeva, a jedan od najstarijih i najljepših prikaza te igre koja je preteča današnjeg badmintona nalazi se na slici „Djevojčica s reketom i pernatom lopticom“ Jean-Baptistea Siméona Chardina (1699. – 1779.) koja se danas čuva u galeriji Uffizi u Firenzi. Chardin je bio majstor realističnih prikaza dokolice viših slojeva, a scena na slici prikazuje trenutak kada je uredna i dotjerana djevojčica iz više klase završila sa igrom, radi koje joj je puder sa kose pao na ramena. Posebno su dojmljivi detalji rekvizita za igranje – reket i loptica s raznobojnim perima.
Začetak modernog badmintona smješta se u Britansku Indiju sredinom 19. stoljeća. Britanski časnici na službi u Indiji počeli su otprilike u tom razdoblju igrati varijantu igre battledore and shuttlecock kojoj su dodali mrežu i natjecateljski moment. Naime, originalna igra battledore and shuttlecock nije natjecateljska, već svi igrači surađuju u nastojanju da održe lopticu što duže u zraku. Nova igra bila je posebno popularna u britanskom garnizonu u gradu Poona (danas se grad zove Pune), pa je radi toga kolokvijalno nazvana poona, a prva pisana pravila sastavljena su također u Indiji sedamdesetih godina 19. stoljeća.
U početku su igrači iz više klase preferirali lopticu od vune koja je bila praktičnija kada je vrijeme bilo vjetrovito ili vlažno, ali u konačnici je ipak prevladala loptica od pera. Igru poona umirovljeni časnici donijeli su natrag u Englesku, gdje je također stekla veliku popularnost. Već od početka igralo se i vani na otvorenom, ali i u zatvorenim prostorima, i to na terenu nepravilnog oblika, sličnom pješčanom satu. Navodno je takav nepravilni oblik osmišljen kako bi se moglo igrati u viktorijanskim salonima – velikim sobama koje su međusobno povezane širokim dvokrilnim vratima. Taj nepravilan oblik igrališta preuzet je i u počecima tenisa, no već 1901. godine teren za badminton postaje pravokutan.
Nema nikakve sumnje da je „badminton“ igra svoje ime dobila prema dvorcu Badminton vojvode od Beauforta, koji se nalazi u mjestu Badminton u pokrajini Gloucestershireu, no nije sasvim sigurno kada i kako je došlo do toga. Čini se da je vojvoda od Beauforta na svojem imanju priredio zabavu na kojoj se igrala nova igra koja je oduševila uzvanike, a postoji i varijanta priče u kojoj su se uzvanici na vrtnoj zabavi sklonili od kiše u jedan od prostranih salona njegove vile, razapeli improviziranu mrežu i zaigrali prvu pravu badmintonsku partiju. Kako god se točno dogodilo, igra je postala hit, a kako se širila, svi su ju počeli nazivati badminton.
Zanimljivost je da je u današnje vrijeme dvorac Badminton u svijetu športa poznat ne po badmintonu, već po konjičkom športu, budući da se tamo svake godine organizira jedno od najpoznatijih konjičkih natjecanja. No, vezano uz naziv novog športa, najranija upotreba imena badminton datira iz 1860. godine kada je izdana knjižica “Badminton Battledore – a new game”. Godine 1867. novinski članak također spominje termin badminton opisujući novu igru. Ti rani izvori dovode u sumnju općeprihvaćenu tezu da je badminton nastao u Indiji; moguće je da je ipak nastao u Velikoj Britaniji, a ubzo nakon toga u Indiji je samo stekao veliku popularnost...
Badminton je u kratkom vremenu postao omiljeni šport britanske aristokracije, za što postoji nekoliko razloga. Igra zahtijeva malo prostora i naizgled je jednostavna. Gotovo svatko može uzeti lagani badmintonski reket i prebaciti pernatu lopticu preko mreže, pa se može igrati kao neobavezna vrtna igra, ali i kao ozbiljan šport. Veliki plus bio je i što su badminton od početka vrlo rado igrale i žene, naravno samo one iz viših slojeva. Uostalom, badminton je i među prvim športovima koji su uvršteni u ženske škole. Široka zastupljenost također je jedan od razloga zašto je badminton postao tako popularan u koloniziranoj Indiji, gdje je bilo dosta muških časničkih športova kao što su polo ili biljar, ali manje onih koji bi uključivali supruge, obične vojnike i ostalo stanovništvo.
Godine 1877. u Engleskoj je osnovan prvi badmintonski klub na svijetu – Bath Badminton club, a već 1893. postojalo je 14 klubova koji su osnovali prvi savez – Badminton Association. Taj prvi savez standardizirao je pravila i organizirao najstariji i najprestižniji turnir All-England Badminton Championships, koji je kasnije prerastao u neslužbeno svjetsko prvenstvo. Kada su i ostale države počele osnivati svoje nacionalne saveze ova federacija promijenila je ime u Badminton Association of England. Međunarodni savez za badminton (IBF, International Badminton Federation) osnovan je 5. srpnja 1934. godine u Londonu, a prve zemlje članice bile su Kanada, Danska, Engleska, Francuska, Irska, Nizozemska, Novi Zeland, Škotska i Wales.
Poznato ime u svijetu badmintona je i ono Sir Georga Thomasa, koji je 1939. godine donirao trofej, Thomas Cup, za najboljeg igrača na International Badminton Championshipu. Thomas je inače bio teniski prvak, ali se prebacio na badminton u kojem je tijekom 24 godine osvojio 90 naslova, a bio je i prvi predsjednik IBF-a. Godine 1949. Thomas Cup je postao svjetsko momčadsko prvenstvo (slično kao Davisov Cup u tenisu). Ženska inačica prvenstva, Uber Cup, organizirana je 1956. godine kada je jedna od najboljih igračica, Engleskinja Betty Uber, donirala trofej.
Badminton je na olimpijske igre uvršten relativno nedavno. Na igrama u Münchenu 1972. godine i Seulu 1988. godine bio je pokazni šport, a tek od Barcelone 1992. postaje olimpijski šport. Iako su Englezi zaslužni za stvaranje badmintona, njime danas uvjerljivo vladaju Azijati, pa je gotovo nevjerojatan podatak da su azijske zemlje osvojile 81, od do sada sveukupno podijeljene 91 olimpijske medalje, kao i sve dosada odigrane turnire za Thomas Cup!
LITERATURA:
AA. VV. Enciklopedija fizičke kulture, Jugoslavenski leksikografski zavod, Zagreb, 1977.
Bernard Adams, The Badminton Story, BBC Books, 1980.
Richard Holt, Sport and the British: A Modern History, Oxford University Press, 1992.
Mike Huggins, The Victorians and Sport, Hambledon and London, London i New York, 2004.
The history of badminton
Game with ball with feathers is very old and it was known – in various forms - to people in different parts of the world. the game with shuttlecock was also played in Europe during the period of feudalism, both with the racket and it was named jeu de volant (in England it was known as battledore and shuttlecock). It was reserved primarily for children from higher class, and one of the oldest and most beautiful images of the game, the forerunner of today’s badminton, is the picture “Girl with racket and shuttlecock” by Jean - Baptiste Siméon Chardin.
The beginnings of modern badminton can be traced to mid-19th century in British India. During the mentioned period, British military officers stationed in India began playing a game similar to battledore and shuttlecock, but they added it a net and competitive element. the new game was especially popular in the British garrison in the city of Poona, therefore the game was colloquially known as Poona, and the first written rules were also set out in India in the 70’s of the 19th century.
The game was finally named after the castle Badminton House, owned by the Duke of Beaufort, situated in the province of Badminton in Gloucestershire. the first badminton club – Bath Badminton Club – was established in 1877 in England and in 1893 there were already 14 clubs who have founded the first association - the Badminton Association.
Badminton was officially granted the Olympic status relatively recently. At the Games in Munich in 1972 and Seoul in 1988 it was a demonstration sports, and yet since Barcelona Olympics in 1992 it has become an Olympic sports.