• Autor/ica: Josip Mrgan

Sisak, grad pod zaštitom sv. Kvirina, imao je traumatično povijesno iskustvo, ali i bogatstvo gospodarskog, ranog urbanog i kulturnog razvoja, koji je značajno obilježila i sportska aktivnost. U Sisku se razvijala stara streljačka organizacija (1845.), Tielovježbeno društvo (1868.), tu su zabilježeni začeci kuglanja (1873.), sklizalačko društvo (1876.), biciklizam (1893.), šah (1908.), Hrvatski sokol Sisak (1902), mačevanje (1902), boks (1906./1907.), kasnije hazena (1923.) i rukomet, zatim tenis (1919.), atletika (1912.), aeroklub (1927.), skijanje (1928.), odbojka (1932.), veslanje (1932.) i dr.

U toj ranoj povijesti, sportski značaj dali su istaknuti društveno angažirani sokolaši, gimnastičari - prvi učitelji tjelesne i zdravstvene kulture, a među njima istakli su se: Ferdo Hefele (Sisak), Andrija Hajdinjak (Prelošćica), Branislav Palčić (Sela), Stjepan Sebastijan (Sisak), Ivan Trstenjak (Gušće) i dr. Oni su sudjelovali na međunarodnim smotrama i natjecanjima, pisali publikacije, promovirali gimnastičko vježbanje u Sisku i okolici.

U sisačkim školama, gombanje, gimnastiku do 1945. godine predaju: Oskar Dürr, Feliks Desput, Hermina Trgovčić, Ljuba Švacov, Viktor Rudolf, Slavko Bošnjak, Jelena Lončar, Vjekoslava Nogić, Radovan Gerić i dr.

U poratnom vremenu nakon 1945., sport se razvija u dva smjera. Prvi je „sportski smjer“, a drugi „Sport za sve“, namijenjen najširim slojevima, prioritetno radnicima i moralnom odgoju radničke klase. Svestranost i masovnost bile su glavne karakteristike, a ova orijentacija ostvarivala se fiskulturnim sletovima, Titovim štafetama, kros trčanjima i značkom svestranosti - ZREN (za Republiku naprijed). Zdravlje i radne sposobnosti postaju prioritet. Kadrova je bilo malo ili ih uopće nije bilo, stoga su fiskulturu predavali odabrani kadrovi uz pomoć omladinskih i sindikalnih organizacija. Cijelo razdoblje karakterizira svojevrsna kopija sustava iz SSSR-a.

Među prvim stručnim kadrovima u poratnom razdoblju ističu se: Ivan Ivšić, Slavko Romanić, Ivan Strižić, Tatjana Šadura, Siniša Tubić, Ana Veršić i dr.

Naziv predmeta mijenjan je od godine do godine; fiskultura (1945.), kasnije fizički odgoj (1952.), tjelesni odgoj i na kraju tjelesna i zdravstvena kultura (od 1983). Staleška organizacija pod nazivom Društvo učitelja, nastavnika i profesora fizičkog/tjelesnog odgoja NRH pojavljuje se 1952. Od prvotnog naziva nekoliko puta se mijenjao naziv i to: Udruženje učitelja, nastavnika i profesora tjelesnog odgoja NR Hrvatske, Društvo učitelja, nastavnika i profesora fizičkog odgoja NR Hrvatske, Društvo pedagoga fizičke kulture SR Hrvatske, Savez pedagoga fizičke kulture SR Hrvatske sve do današnjeg - Hrvatski kineziološki savez.

Odmah po osnutku Društva (1952.) počinje djelovanje i učlanjenja Siščana u ovu krovnu organizaciju. Organiziraju se seminari za permanentno stručno usavršavanje, izdaje Bilten Društva i vrši upisivanje članova. Prvi Siščani - članovi Društva, postaju: Ivan Ivšić, Tatjana Šadura i dr., a Tatjana Šadura predstavlja sisačku Podružnicu na godišnjoj skupštini 1956. Kratkotrajno djeluje u Sisku i odlazi u Zagreb. Dolaskom Svetozara Stojanovića u Sisak i to na mjesto inspektora, nastavlja se rad sisačke Podružnice i redovito održavaju Skupštine. Agilni Svetozar Stojanović kao predsjednik sisačke Podružnice najutjecajniji je zagovornik struke koji provodi brojne aktivnosti, a među njima: sletske manifestacije, pripreme i sudjeluje na SIOSŠ natjecanjima (Prvi SIOSŠ je bio 1967./1968.), potiče i razvija školska društva i sl., a njegov rad nagrađen je brojnim stručnim priznanjima. Uz Svetozara Stojanovića u Podružnici i Društvu pedagoga fizičke kulture još je izuzetno aktivan Vjekoslav Vuksan - Ćiro.

Ustroj sisačkog sporta realizira se SOFK-om, kasnije SFK-om, a nakon 1970. kontinuitet nastavlja Samoupravna interesna zajednica (SIZ). Bila je to najstručnija organizacija okupljanja i financiranja sportaša i klubova. U to vrijeme, kao tajnik, aktivan je Milan Radović koji vodi odgovorne i stručne poslove u organiziranju najvećih sportskih priredbi i manifestacija u Sisku i usmjerava razvoj cjelokupnog sisačkog sporta. Dominantna aktivnost usmjerena je prema uvježbavanju, provedbi i organiziranju sletova. Na njima su posebno bili angažirani: Mira Matijašević, Božidar Pintarić, Nikola Perković, Stjepan Tomljenović i dr.

Rekreacija u kolektivima Željezare i INE postaje primjer rada u kojima su značajno angažirani Božidar Pintarić i Dane Metikoš. Započinje djelovanje Odbora za aktivnost djece i omladine. Otvara se nova Sportska dvorana Brezovica (31. ožujka 1978.) koja daje zamah u razvoju školskog sporta što rezultira osnutkom Saveza školskih športskih klubova (1983.).

Prvi predjednik bio je Stjepan Tomljenović, a kasnije u njegovom razvoju i organiziranju značajno doprinose Damir Zaimović - Zaim, a posebno Vladimir Borovnjak, a u novije doba Ranko Hrs i Karolina Čutuk.

Društvo pedagoga fizičke kulture nakon 1975. miruje, a novu aktivnost započinje izborom novog predsjednika Pavla Zrnića (1980.) i od tada djeluje u kontinuitetu do današnjih dana. Predsjednik Pavle Zrnić djeluje u razdoblju novih ekonomskih mjera. U cijeloj zemlji provode se mjere štednje (stabilizacija). Odlučno se bori protiv ukidanja jednog sata tjelesne i zdravstvene kulture, provodi se veliko metodološko istraživanje vezano za nastavu (1985./1986.), sudjeluje u organiziranju sportskih priredbi i manifestacija i to: Olimpijski plamen (1984.) povodom održavanja Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu, zatim dijela Univerzijade koja je održana u Sisku (1987.) i sl. Nastavljaju se aktivnosti u organiziranju sletova i školskih natjecanja.

Neposredno pred Domovinski rat vođenje Društva preuzima Dušan Đonović. Domovinski rat privremeno je prekinuo kontinuitet razvoja sporta. Uništeni su brojni sportski objekti, a većina kineziologa uključuje se u postrojbe Hrvatske vojske. Nakon Sporazuma o potpunom prekidu vatre u RH (1992.) i dolaskom snaga UN-a u Republiku Hrvatsku, intenziviraju se različite sportske djelatnosti i osnivaju savezi koji su odredili novi ustroj sporta. Pod vodstvom predsjednika Dušana Đonovića dodijeljuju se članovima prve stručne nagrade.

Nakon iznenadne smjene, novi predsjednik postaje Vjekoslav Blažević (1992. do 1994.). Ponovo se organiziraju atletske utrke u Sisku (1993.), odlazi se na zimovanje, počinju djelovati škole rukometa, hrvanja, plivanja i odbojke. Zbog poslovnih obveza i odlaskom Vjekoslava Blaževića, novi predsjednik postaje iskusni kineziolog Ivan Lovreković koji preuzima vođenje Društva (1992. do 1995.) te nastavlja kontinuitet izvrsnog rada.

Milivoj Šarko (1995. do 2001.), prvi je predsjednik u modernoj Republici Hrvatskoj. Bio je ravnatelj Športsko - rekreacijskog centra u Sisku, aktivan član u novoosnovanom Sisačkom sportskom savezu i rukometni trener. Nastavljaju se provoditi dosadašnji programi, obilježava se Svjetski dan sporta, dijele godišnje nagrade, sudjeluje u Ljetnim školama, organizira prvo Županijsko prvenstvo u plivanju za osnovne škole, održava Savjetovanje u obuci neplivača u Topuskom i sl. Kako je dolazio iz područja rekreacije koju je i diplomirao na Fakultetu za fizičku kulturu, značajno je angažiran u provođenju skijanja. Veliku potporu ima u Stjepanu Tomljenoviću, tajniku, kao i Vlatku Matijeviću, koji podupiru njegov rad.

Darko Kodrić postaje predsjednikom nakon neočekivanog odlaska Milivoja Šarka (2002. do 2014.). Imao je izvrsne rezultate i potporu Vlatka Matijevića koji 2004. godine postaje predsjednikom Hrvatskog kineziološkog saveza (HKS). Dolazi do daljnjeg napretka u radu Udruge. Polaže za IVSS licencu i učestalo odlazi na skijališta i ostvaruje suradnju s Hrvatskim zborom učitelja i trenera sportova na snijegu. U toj aktivnosti sudjeluje Tehnička škola Sisak koja organizira za učenike i nastavnike nastavu skijanja. U svom radu dobivene su brojne nagrade, a jedna od svečanosti bila je u Hotelu Panonija (2005). Iste godine, Darko Kodrić, potvrđuje drugi mandat predsjednika. Osniva se Hrvatski školski savez i Školski športski savez Sisačko - moslavačke županije (2006.) i započinje rad Univerzalne sportske škole (UŠŠ). Isti, drugi mandat predsjednika Hrvatskog kineziološkog saveza potvrđuje Vlatko Matijević, a treći predsjednika Udruge kineziologa Sisak Darko Kodrić (2009.). Učenici ljetuju u Zaostrogu (2008. do 2011.), dodjeljuju se brojne zaslužene nagrade kineziolozima za izniman doprinos u radu, organiziraju studijska putovanja, provode programi za suzbijanje ovisnosti, podupiru literarni projekti i sl.

Nakon 12 godina predsjedavanja Darka Kodrića na mjestu predsjednika, Goran Plavec nastavlja rad svoga prethodnika (27. veljače 2014.). Dolazi do pojavljivanja Udruge kineziologa na društvenoj mreži, na kraju nastavne godine proglašavaju se najbolji sportaši osnovnih i srednjih škola, sudjeluje u organizaciji Olimpijskog festivala dječjih vrtića, nastavlja odlaziti na Savjetovanja o obuci neplivača i s učenicima ljetuje u Zaostrogu. Državne nagrade dobivaju brojni kineziolozi i započinje se novi projekt Hrastovica trek koji postaje tradicionalan. Veliku potporu u radu ima od vrijedne tajnice Karoline Čutuk izabrane za člana Upravnog odbora Hrvatskog kineziološkog saveza i koja obnaša funkciju predsjednice Školskog športskog saveza grada Siska.

Pored stalnih aktivnosti u radu Udruge kineziologa Siska, učitelji i nastavnici tjelesne i zdravstvene kulture javno djeluju u sportskim klubovima, a posebno su aktivni u školskim sportskim društvima/klubovima svojih škola. U red posebnih djelatnosti ulaze stručni napori koji su učinjeni pri pisanju i objavljivanju brojnih stručno - znanstvenih radova, objavljivanju biltena i knjiga te brojnih drugih poslova u društvenim i javnim djelatnostima.

Ovim načinom prepoznatljivost, kvaliteta i dosljednost u radu na promidžbi kineziologije i brojna plemenita djela koja su ostavljena, odredili su ne samo razvojni put kineziologije u Sisku, nego ostavili trajne vrijednosti i primjere budućim naraštajima.

Sve ove rezultate prepoznao je Hrvatski kineziološki savez koji je dodijelio 53 državne pojedinačne nagrade sisačkim članovima koje se od 1981. svake godine dodjeljuje u tri kategorije: Zaslužni kineziolog s poveljom za životno djelo, Zahvalnica za dugogodišnji rad sa zlatnom značkom i Diploma sa zlatnom značkom. Najvrjedniju „Zaslužni kineziolog s poveljom za životno djelo“ dobili su: Darko Kodrić (2005.), Ivan Lovreković (2005.), Vlatko Matijević (1993.), Josip Mrgan (2018.), Nikola Perković (2013.), Ratko Popac (1999.), Alojz Sever - Šujza (2010.), Alma Šopić (2014.), Stjepan Tomljenović (1992.) i Pavle Zrnić (2008.).

Dvadesetjedan kineziologa dobilo je „Zahvalnicu za dugogodišnji rad sa zlatnom značkom“. To su: Vjekoslav Blažević (1995.), Vladimir Borovnjak (2005.), Marija Ciglarić (2008.), Ivica Čudina (2010.), Dušan Đonović (2017.), Dario Gec (2018.), Jovan Glijaković (2009.), Ranko Hrs (2012.), Marijan Kos (2006.), Ivan Lovreković (1993.), Seada Malnar - Seka (2013.), Tomislav Matić (1999.), Vladimir Miffek (1994.), Josip Mrgan (2007.), Nikola Perković (1999.), Milan Radović (2001.), Zorica Rupčić (1992.), Alojz Sever - Šujza (1996.), Milivoj Šarko (1998.), Davorka Ševčešin (2016.), Alma Šopić (1993.), Tanja Teći (1995.) i Pavle Zrnić (1992.).

Državnu nagradu - „Diploma i zlatna značka“ dobili su: Vladimir Borovnjak (1992.), Marija Ciglarić (1998.), Ivica Čudina (2000.), Karolina Čutuk (2001.), Marina Damjanović (2011.), Božidar Dujmić (2003.), Dušan Đonović (2005.), Zdenko Golem (2015.), Mirela Gec (2016.), Ranko Hrs (1993.), Darko Kodrić (1993.), Marijan Kos (1999.), Mira Matijašević (1983.), Josip Mrgan (2003.), Joso Perković (1995.), Goran Plavec (2014.), Marijan Sigur (2010.), Davorka Ševčešin (2006.), Vedrana Šimić (2009.), Miriana Vasilj (2007.), Ivan Vrbik (2017.), Petar Zelić (2002.) i Mateja Žebčević (2014.).

Od ostalih prestižnih nagrada Udruzi kineziologa Siska dodijeljena je posebna Plaketa kao najboljoj Udruzi pedagoga fizičke kulture (1997.).

Udruga kineziologa Sisak od 1993. godine nagrađivala je svoje članstvo godišnjim nagradama. Priznanja za uspješan rad dobili su: Vjekoslav Blažević (1993.), Ivor Borovnjak (2009.), Vladimir Borovnjak (1995.), Marijana Ciglarić (1998.), Ivica Čudina (2000.), Karolina Čutuk (1999., 2009.), Marina Damjanović (2003.), Helena Dobranić (2013.), Božidar Dujmić (2002.), Duško Đonović (1999.), Dario Gec (2011.), Mirela Gec, (2005.), Jovica Glijaković (1998.), Zdenko Golem (2004.), Ranko Hrs (1996., 2012.), Darko Kodrić (1998., 2008.), Zorica Komazec (2000.), Marijan Kos (2002.), Slaven Krtalić (2007.), Predrag Kučinić (2003.), Branko Lončarević (2005.), Ivan Lovreković (1996.), Seada Malnar (1997.), Vlatko Matijević (1996.), Josip Mrgan (2001., 2014.), Joso Perković (1995.), Nikola Perković (2002.), Goran Plavec (2010.), Milan Radović (2001.), Boško Relić (2000.), Alojz Sever - Šujza (1994.), Marijan Sigur (1997.), Davorka Ševčešin (1997., 2008.), Milivoj Šarko (1999.), Vedrana Šimić (2007.), Alma Šopić (1994., 2010., 2015.), Tanja Teči (1995.), Stjepan Tomljenović (1993.), Ivan Vrbik (2011.), Miriana Vasilj (2006.), Zvonko Vujić (1994.), Petar Zelić (2001.), Pavle Zrnić (1993.), i Mateja Žebčević (2006.).

Od Udruge kineziologa Sisak, Zahvalnice - plakete za dugogodišnjii rad primili su: Vladimir Borovnjak (2012.), Ivica Čudina (2015.), Dušan Đonović (2017.), Jovica Glijaković (2013.), Darko Kodrić (2012.), Zorica Komazec (2004.), Branko Lončarević (2013.), Ivan Lovreković (2016.), Vlatko Matijević (2009.), Joso Perković (2009.), Nikola Perković (2016.), Alojz Sever - Šujza (2002.), Milan Radović (2006.), Marijan Sigur (2013.), Tanja Teči (2001.), Stjepan Tomljenović (2002.) i Pavle Zrnić (2017.).

U modernoj Republici Hrvatskoj na prijedlog Udruge kineziologa Sisak primaju se brojne pojedinačne nagrade za obuku neplivača koje dodjeljuje Hrvatski savez za sportski rekreaciju „Sport za sve“. Njih su dobili: Milivoj Šarko (1997.), Milan Radović (2000.), Davorka Ševčešin (2002.), Marta Horvat (2010.), Dejan Rukljač (2014.), mr. Josip Mrgan (2016.) i Seada Malnar (2018.)

Hrvatski savez sportske rekreacije „Sport za sve“ dodijeljuje Priznanje Ivanu Lovrekoviću (1993.) Jovanu Glijakoviću (1996.) i Ivici Čudini (1998.) za doprinos u razvoju rekreacije u Sisku. Plaketu povodom Dana sportske rekreacije Hrvatske primio je Saša Petak, ravnatelj Športsko - rekreacijskog centra Sisak (2016.) u dvorani Doma sportova Zagrebu.

Stjepan Tomljenović odlikovan je Redom hrvatskog pletera za osobit doprinos razvitku i ugledu Republike Hrvatske i dobrobiti njezinih građana. Odlikovanje od predsjednika Republike Hrvatske Franje Tuđmana, Red Danice hrvatske s likom Franje Bučara, dobio je Vladimir Borovnjak (1997.), jedan od prvih organizatora školskih plivačkih natjecanja u Sisku, a odlikovanje Red Danice hrvatske s likom Antuna Radića primio je Vlatko Matijević (1996.) za dugogodišnji pedagoški rad u prosvjeti.

Najveću državnu nagradu, Franjo Bučar, kao godišnje priznanje dobila su trojica sisačkih kineziologa: Vlatko Matijević (1997.), Ivan Lovreković (2005.) i Nikola Perković (2009.).

Pored nagrada Hrvatskog kineziološkog saveza dodijeljene su različite republičke, županijske i gradske nagrade - Pohvalnice, nagrade klubova i pripadajućih saveza u kojima je njihov sport djelovao te brojne društvene nagrade (zahvalnice, priznanja, plakete i sl.).

 

OSNOVNI PODACI O MONOGRAFIJI

Naslov djela: Život u trenirci (Povijest udruge kineziologa Sisak i nastave Tjelesne i zdravstvene kulture u Sisku i okolici)
Autor: mr. Josip Mrgan
Nakladnik: Ogranak Matice hrvatske u Petrinji i Udruga kineziologa Sisak
Za nakladnika: Vladimir Krpan
Uređivački kolegij: Hrvoje Bešlić, Domagoj Bernić, Igor Božićević, Marica Đureković, Helena Dobranić, Karolina Čutuk, Mirela Gec, Matea Kadvold, Marijan Kos, Vladimir Krpan, Josip Mrgan, Goran Plavec, Milan Radović
Glavni urednik: Vladimir Krpan
Recenzenti: prof. emeritus dr. sc. Vladimir Findak, doc. dr. sc. Zrinko Čustonja, doc. dr. sc. Vlatka Vukelić i doc. dr. sc. Ivan Vrbil
Stručni suradnici/savjetnici: Alojz Sever – Šujza, prof., Ivor Borovnjak, prof. i Kristina Vuković,prof.
Lektor: Matijeta Rimay,prof.
Prijevod engleski: Vesna Marinčić,prof.
Prijevod njemački: Sonja Turk,prof.
Fotograf naslovnice: Miroslav Arbutina – Arbe
Na naslovnici: Alojz Sever - Šujza,prof.
Ovitak, oblikovanje i grafička priprema: Branko Šubić
Tisak i uvez: Tiskara Zelina d.d., Sveti Ivan Zelina
Naklada: 400 kom
Cijena: 350.00 kn
Neke tehničke karakteristike:
Monografija sadrži 957 stranica, preko 800 fotografija i preslika i 1.412 referenci. Podijeljena je u 13 poglavlja, sadrži leksik imena i pregled mjesta i zemljopisnih pojmova.
Predstavljanje je održano 1. kolovoza u OŠ Dragutina Tadijanovića u Petrinji